8 marca 2016 – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

IMG_0536

8 marca 2016 r. w auli naszej szkoły obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Z tej okazji odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Literackiego „Moje najpiękniejsze święta we wspomnieniach lub marzeniach” oraz montaż poetycko-muzyczny „Na skrzydłach miłości”.

Konkurs na wiersz lub opowiadanie o tematyce świątecznej, organizowany przez naszą szkołę po raz pierwszy, adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu biłgorajskiego. Miał na celu rozbudzanie talentów literackich młodzieży i utrwalanie polskich tradycji świąteczno-noworocznych, jak również uwrażliwianie na piękno języka polskiego. Do konkursu przystąpiło 17 uczestników z naszego powiatu, a jury w składzie: pani Halina Ewa Olszewska, pani Dorota Dorosz i pani Agnieszka Jamroz postanowiło nagrodzić i wyróżnić uczniów:

W kategorii poezja:

I miejsce – Julia Kaczor z Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju, opiekun: pani Beata Kulik

Wyróżnienie – Alicja Bogdanowicz z Zespołu Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie, opiekun: pani Anna Belczarz

Wyróżnienie – Diana Sobań z Zespołu Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie, opiekun: pani Anna Belczarz

Wyróżnienie – Katarzyna Szeptuch z Zespołu Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie, opiekun: pani Anna Belczarz

W kategorii proza:

I miejsce – Wiktoria Miklińska z Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju, opiekun: pani Beata Kulik

II miejsce – Diana Dziduch z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju, opiekun: pani Barbara Łagód

III miejsce – Karolina Gawda z Zespołu Szkół w Goraju, opiekun: pani Marta Wykrętek

Przewodnicząca komisji konkursowej – pani Halina Ewa Olszewska pogratulowała wszystkim autorom prac, podkreśliła wysoki poziom nagrodzonych utworów i zachęcała młodzież do publikowania własnej twórczości.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy. Fundatorem nagród książkowych był Uczniowski Fundusz Oświaty działający przy LO im. ONZ w Biłgoraju. Konkurs odbył się z inicjatywy pani Jadwigi Oleszek.

W drugiej części spotkania organizatorzy zaprosili do obejrzenia części artystycznej.

Montaż poetycko-muzyczny „Na skrzydłach miłości”, zawierający piękne polskie wiersze i piosenki o miłości, dobrze wkomponował się w kalendarz obchodzonych ostatnio imprez. Walentynki, Dzień Kobiet i zbliżająca się wiosna – to doskonałe okazje, aby powiedzieć kochanej osobie wiele ciepłych i serdecznych słów. A czy można piękniej wyrazić miłość, jak nie w naszym ojczystym języku? Przekonali się o tym wszyscy obecni w auli zaproszeni goście, młodzież i nauczyciele. W bogatym i różnorodnym programie artystycznym przygotowanym przez Koło Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem pani Jadwigi Oleszek i pani Elżbiety Ciryt utalentowana młodzież zaprezentowała znane i lubiane utwory liryczne oraz muzyczne. Piękne tło dla występujących na scenie artystów stanowiła wiosenna dekoracja przygotowana przez panią Alinę Dzido.