7 września 2019 – Wakacje w USA – nagroda Oli

Aleksandra Kudyba z klasy III c zwyciężyła w finale konkursu „I know America” i otrzymała nagrodę główną – miesięczny pobyt edukacyjny w Stanach Zjednoczonych w ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute 2019. Ola spędziła lipiec w USA, a oto jej relacja:

Pokaz fajerwerków z okazji 4th of July, spacery przed Biały Dom i zdobycie przyjaciół na całym świecie? Ciężko opisać wyjątkową atmosferę tych czterech tygodni spędzonych podczas programu BFTF. Codziennie podejmowaliśmy się ciekawych wyzwań, poznawaliśmy nowych ludzi,  mogliśmy odwiedzać nowe miejsca. Był to miesiąc wyczerpujący, ale tym samym inspirujący, zmuszający do myślenia i okazał się być największą przygodą mojego życia.

Pierwsze dwa tygodnie pobytu w Stanach Zjednoczonych spędziliśmy mieszkając w akademiku na kampusie Purdue University. Codziennie uczęszczaliśmy na zajęcia dotyczące prawa, mediów, umiejętności przywódczych. Uczestniczyliśmy w debatach, symulacjach i warsztatach, przygotowywaliśmy projekty grupowe oraz pracowaliśmy nad własnym Project Citizen. Ponadto wzięliśmy udział w obchodach Dnia Niepodległości, chodziliśmy na kręgle, pool party i wyjeżdżaliśmy do Walmarta. Dzięki zakwaterowaniu w akademiku mogliśmy poczuć się jak prawdziwi Amerykańcy studenci. Dla mnie największą zaletą mieszkania na kampusie była możliwość spędzania czasu razem z innymi uczestnikami i nawiązanie pierwszych przyjaźni. Oprócz zajęć dla całej grupy np. talent show, prezentacji naszych krajów i gry w jeopardy spędzaliśmy razem cały czas wolny zwiedzając West Lafayette, a każdego wieczora spotykaliśmy na naszych „basement meetings”.

Również podczas  pobytu na kampusie mieliśmy okazję zobaczyć trzecie największe miasto Stanów Zjednoczonych – Chicago. Pomimo upału i tłoku w ścisłym centrum, miasto zrobiło na mnie duże wrażenie. Zdecydowanie oddaje charakter USA – jest pełne różnorodności i kontrastów, a budynki, ulice i samochody są ogromne.

Trzeci tydzień spędziliśmy razem z naszymi host rodzinami. Miałam okazję poznać zwyczaje i codzienne życie zwykłej amerykańskiej rodziny. Kara i Joel, moi host rodzice, sprawili, że nie miałam ani chwili na nudę. Zorganizowali roadtrip do St. Louis w stanie Missouri, wycieczkę do parku trampolin, grę w mini golfa i mecz baseballa. Mimo to, jednym z najciekawszych doświadczeń była wyprawa na country fair i rodzinną farmę. Mogłam tam poznać swoje rówieśniczki, zobaczyć jak wygląda ich codzienność. Dzięki pobycie u host rodziny poznałam Stany Zjednoczone z zupełnie innej perspektywy, niedostępnej dla zwykłych turystów.

Mieszkając u rodzin, nadal uczęszczaliśmy na zajęcia, gdzie intensywnie pracowaliśmy nad naszymi Project Citizen. Pomimo planu wypełnionego pracą, odwiedziliśmy Indianapolis, gdzie oprócz zwiedzania miasta, mogliśmy zobaczyć Izbę Reprezentantów stanu Indiana oraz poznać jednego z jej członków – panią Sheila Klinker. Opowiedziała nam o swojej pracy oraz jej doświadczeniach związanych z Purdue University.

Wraz z zakończeniem programu zbliżał się jego najbardziej ekscytujący czas – podróż na wschodnie wybrzeże, do Filadelfii. W mieście można znaleźć dużo śladów działalności Benjamina Franklina, spróbować słynnego cheesesteak i cheesecake, a także wejść po słynnych Rocky Steps.

Ostatnie cztery dni programu spędziliśmy w stolicy Stanów Zjednoczonych, Waszyngtonie.  Były one najbardziej intensywne i męczące, jednak jednocześnie najlepsze. Odwiedziłam wiele muzeów, min. Holocaust Memorial, Newseum. Zobaczyłam także Biały Dom, Washington Monument, Lincoln Memorial i Reflecting Pool. Duże wrażenie zrobił na mnie także spektakl „Aladdin” w wersji Broadway. Dzięki świetnej lokalizacji akademika i dużej ilości wolnego czasu, mogliśmy w mniejszych grupkach sami eksplorować stolicę – urokliwy kampus Georgetown, tłoczne Chinatown czy wybrać się na grupowe oglądanie wschodu słońca przy Reflecting Pool o piątej nad ranem.

Program BFTF trwał dokładnie cztery tygodnie. Był to czas wypełniony nauką i pracą, ale także zwiedzaniem i próbowaniem nowych rzeczy. Spełniłam swój amerykański sen, mogłam poznać Stany Zjednoczone z punktu widzenia niedostępnego dla przeciętnego turysty. To, co jednak jest istotą i kluczem tego programu, to ludzie którzy go tworzą. Od wspierających i inspirujących mentorów, ciepłych rodzin goszczących, po wspaniałych współuczestników. Chociaż każdy z nas ma inne doświadczenia i różne plany na przyszłość, przez te cztery tygodnie udało nam się stworzyć międzynarodową rodzinę BFTF. Jestem dumna i mogę powiedzieć, że stałam się częścią tej wielokulturowej społeczności.

Aleksandra Kudyba, klasa III C