6 listopada 2015 – Wyjazd biłgorajskiej młodzieży do Izraela

P1270491

W dniach od 29 września do 9 października 2015 r. uczniowie LO im. ONZ, razem z rówieśnikami z Technikum Leśnego, wzięli udział w wyjeździe do Izraela zorganizowanym w ramach wymiany z miastem partnerskim Afula. Była to pierwsza wizyta. W czasie pobytu każdy z uczniów stał się gościem innej rodziny, dzięki czemu młodzież mogła bliżej poznać kulturę żydowską i obyczaje panujące w Izraelu.

Pierwszy dzień uczestnicy wyjazdu spędzili w sali Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Afuli, gdzie odbyły się zajęcia integracyjne. Dzięki temu uczniowie z obu krajów mogli się poznać. Wspólnie z gospodarzami zwiedzali miasto, realizując zadania związane z historią Afuli. Już drugiego dnia młodzież rozpoczęła odwiedzanie najważniejszych i najciekawszych miejsc w Izraelu. W Hajfie młodzi podróżnicy zetknęli się z wielokulturowością, ucząc się przy tym tolerancji. Na początku oglądali niezwykle piękne “Ogrody Bahaitów” oraz ich świątynię. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ nauki bahaickie podkreślają duchową jedność najważniejszych światowych religii: judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i babizmu. Następnie zwiedzili starą Hajfę, która jest ikoną wielokulturowości, udali się do meczetu, gdzie wysłuchali wykładu Muftiego i wpisali się do księgi pamiątkowej. Z tego miejsca pojechali do miasteczka Isfiya. Po wysłuchaniu opowieści o dumnych i dzielnych Druzach – mieszkańcach tej miejscowości, zostali poczęstowani pysznym druzyjskim jedzeniem. Kolejny dzień przyniósł wyjazd do Tel Aviv’u, gdzie uczniowie zwiedzili między innymi słynny bazar “Karmel”. Wieczorem, w domach rodzin izraelskich, uczestniczyli w pierwszym w swoim życiu Szabasie. W sobotę (dzień czwarty) rodziny zabrały ich na wycieczki. Członkowie chóru “Hasdera” z Afuli – goście tegorocznych Dni Singera w Biłgoraju, zaprosili opiekunów grupy na niezapomniany i wzruszający wieczór. Niezwykle oczekiwanym przez wszystkich momentem była wizyta w Jerozolimie. Młodzież zwiedziła instytut Yad Vashem oraz jerozolimskie stare miasto ze słynną Ścianą Płaczu. Wielu wzruszeń dostarczyła im wizyta w Bazylice Grobu Pańskiego i na Golgocie – miejscach ważnych dla wszystkich chrześcijan. Było to pouczające spotkanie zarówno dla uczniów z Biłgoraja jak i Afuli. Stało się ono podstawą do późniejszej dyskusji na temat holokaustu, religii i tolerancji. Program pobytu w Afuli nie mógł nie uwzględnić położonego w pobliżu Nazaretu z pięknym starym miastem i, przede wszystkim, Bazyliką Zwiastowania Pańskiego. Sporym wyzwaniem dla wszystkich był dzień spędzony w rezerwacie przyrody Nachal Cziv. Ciekawa okazała się także wycieczka do Kvar Tavor i Daburii – miejscowości położonych u podnóża góry Tabor. Tuż przed odlotem do Polski, biłgorajska młodzież odwiedziła Instytut Polski w Tel Avivie oraz miała okazję zrelaksować się na przepięknej, piaszczystej plaży.

Niezwykle interesujący pobyt w Afuli zakończył się sesją podsumowującą projekt, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, przyjaciele Biłgoraja oraz rodzin goszczących biłgorajską młodzież. Wszyscy z pewnością zapamiętają serdeczność gospodarzy i bardzo życzliwą atmosferę.