4 października 2016 – Wieczór filmowy w Lublinie

img_490830 września 2016r. uczniowie należący do Szkolnego Klubu Filmowego wraz z opiekunami uczestniczyli w projekcji trzech filmów w Filharmonii Lubelskiej i kinie Cinema City PLAZA Lublin w ramach wyjazdów edukacyjnych do miejsc kultury.

Pierwszy obraz filmowy to dzieło Tony’ego Palmera, światowej sławy brytyjskiego reżysera filmów muzycznych, seriali TV, scenarzysty. Tym razem pokazał w Lublinie film dokumentalny, biograficzno – muzyczny o Siergieju Rachmaninowie pt. „The Harvest of Sorrow” / „Żniwa smutku”/ wyświetlony dla publiczności w Filharmonii Lubelskiej. Młodzież mogła obejrzeć projekcję z tłumaczeniem „na żywo”, a następnie uczestniczyć w spotkaniu z reżyserem dzieła , oczywiście spotkanie  było prowadzone  w j. angielskim.

img_4909

Sam film zwracał uwagę łączeniem archiwalnych zdjęć dotyczących życia Rachmaninowa i jego rodziny w Rosji na początku XX wieku oraz epizodów z życia kompozytora na obczyźnie. Ciekawie połączono fragmenty koncertów, przedstawień operowych i wywiadów z obrazami o charakterze symbolicznym oraz zdjęciami i fragmentami filmów archiwalnych, wcześniej niepublikowanych. Przejmujące sceny z czasów II wojny łączyły się z panoramicznym obrazem Rosji, za którą tęsknił kompozytor przez całe życie.

Po projekcji reżyser Tony Palmer z ogromnym poczuciem humoru opowiadał o swej pracy, wyjaśniał okoliczności powstania filmu. Na pamiątkę spotkania młodzież odebrała płytę z filmem i z dedykacją od reżysera  dla Klubu Filmowego przy LO im. ONZ. Wieczór z filmem i muzyką był bardzo udany.

img_4888

Ponadto uczniowie uczestniczyli w tym dniu w projekcji dwóch filmów w kinie Cinema City w PLAZIE Lublin. Pierwszy obraz to nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni „Ostatnia rodzina” w reżyserii  Jana P. Matuszyńskiego z fantastycznymi rolami: Andrzeja Seweryna, Aleksandry Koniecznej i Dawida Ogrodnika. Film wywołał ogromne wrażenie, na pewno łatwiej teraz zrozumieć przesłanie obrazów Beksińskiego i inaczej można spojrzeć na biografię artysty.

W drodze do Biłgoraja toczyła się dyskusja także o trzecim filmie, reklamowanym horrorze „Blair Witch” Adama Wingarda. Uczniowie ocenili tę produkcję na średnim poziomie. Zapowiedzi filmu uznano za przesadzone, widzowie oczekiwali większego zaangażowania aktorów, efektów specjalnych i zaskakujących rozwiązań fabularnych. Zdecydowanie godna polecenia jest druga propozycja, czyli wspomniana „Ostatnia rodzina” i ten film wszystkim warto polecić.

Zapraszamy do wspólnego spędzania czasu z ciekawymi dziełami kultury.

Członkowie Szkolnego Klubu Filmowego