4 grudnia 2019 – Seminarium edukacyjne pt. „Dzieje Złotego”

3 grudnia 2019 roku uczniowie klas ekonomicznych naszego liceum uczestniczyli w auli w seminarium edukacyjnym dotyczącym historii polskiego pieniądza i jego wpływu na gospodarkę naszego państwa.  Spotkanie składało się z trzech modułów: prelekcji pani dr Ilony Skibińskiej – Dyrektora Oddziału NBP w Lublinie na temat „Dzieje Złotego 1919-2019”, wykładu pani dr Doroty Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej pt. „Dzieje gospodarcze Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego w okresie międzywojennym” oraz konkursu prowadzonego przez pana Marka Momota i panią Ilonę Skibińską.

Seminarium dla młodzieży związane było z obchodami jubileuszu 100-lecia ustanowienia przez Sejm II RP „złotego” jako polskiego pieniądza. Młodzi ludzie mieli okazję bardzo dokładnie poznać historię polskiej waluty płatniczej od początku funkcjonowania państwa polskiego do chwili obecnej. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz obszerna wystawa obrazująca  dzieje złotego na przestrzeni wieków.

Z kolei wykład i bogaty zbiór zdjęć historycznych dawnego Biłgoraja przybliżyły uczniom dzieje gospodarcze miasta i okolic, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego. Doskonałym podsumowaniem wystąpień zaproszonych gości, a jednocześnie utrwaleniem informacji teoretycznych był konkurs smartfonowy z wykorzystaniem aplikacji KAHOOT, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem licealistów.

Zarówno ciekawe informacje, jak i sposób przekazu prelegentów sprawiły, że spotkanie było niezwykle ciekawą lekcją historii, ekonomii i przedsiębiorczości. Pozwoliło młodzieży poznać historię polskiej waluty oraz uporządkować wiadomości dotyczące omawianego okresu.

Z wystawą „Dzieje Złotego 1919 – 2019”, którą mieli okazję obejrzeć uczniowie obecni na spotkaniu w auli,  będzie się można zapoznać po 10 grudnia na holu I piętra naszej szkoły.