31 stycznia 2015 – Warto przeczytać

Zachęcamy do przeczytania ciekawych książek, które znajdują się w naszej bibliotece szkolnej. Tym razem przygotowałyśmy więcej niż zwykle propozycji, ponieważ czas ferii zimowych sprzyja czytaniu dla przyjemności.

Niezgodna, autor: Veronica Roth

Na ruinach Chicago powstaje nowe miasto, którego mieszkańcy podzieleni są na pięć frakcji, a każda z nich odpowiada innym cechom: Altruizm (bezinteresowność), Erudycja (inteligencja), Nieustraszoność (odwaga), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość). W wieku szesnastu lat każdy mieszkaniec musi wybrać frakcję, która do niego pasuje. Beatrice tak, jak każdy w jej wieku, staje przed wyborem, który może zmienić całe jej życie. Czy Beatrice dokona właściwego wyboru? Czy zdoła utrzymać w sekrecie tajemnicę, której wyjawienie może przynieść jej śmierć?

Przysięga, autor: Kimberly Derting

Opowiada o życiu siedemnastoletniej Charlainy, która żyje w Ludanii, totalitarnym państwie z bardzo surowymi zasadami. Kraj jest podzielony na klasy, a każda klasa ma swój własny język. Jeżeli osoba niższej klasy spojrzy w oczy osobie z wyższej, zostaje natychmiast zabita. Charlaina mimo, że pochodzi z rodziny średniej klasy, rozumie wszystkie języki. Jednak nie może się tą umiejętnością chwalić. Musi ukrywać ten śmiertelny dar. Gdy pewnego dnia spotyka Maxa, który przemawia do niej językiem, którego nigdy nie słyszała, odpowiada mu w tym samym języku. Przystojny młodzieniec pomaga jej odkryć tajemnicę znajomości wszystkich języków, jednak czy ona zechce się zmierzyć ze swoim przeznaczeniem?

A jeśli zostanę, autor: Barbara Ciwoniuk

Po śmierci rodziców Wiktoria nie umie odnaleźć się w nowej sytuacji. Ona i jej dwie młodsze siostry zostają rozdzielone. W życiu Wiktorii wszystko się zmienia: szkoła, dom, otoczenie i przede wszystkim współlokatorzy. Mieszka u ciotki Janki i jej zarozumiałej córki Lali. Kuzynki nie potrafią przez długi czas dojść do porozumienia. Dziewczynę spotykają przykrości związane z tym, że pochodzi ze wsi. Oparcie znajduje w nowej klasie i przyjaciółce rodziców – Ricie, z którą codziennie wymienia e-maile.

Gwiazd naszych wina, autor: John Green

Historia szesnastoletniej dziewczyny, która od trzech lat choruje na raka. Hazel zdążyła się już przyzwyczaić do wizyt w szpitalu, aparatu tlenowego i spędzania całych dni z matką, jednak całe jej życie wywraca się do góry nogami, gdy na spotkaniu grupy wsparcia poznaje Gusa. Gwiazd naszych wiana to bardzo wzruszająca książka, poruszająca kwestie życia i miłości.

ZNAK