30 września 2014 – Dzieła misyjne

W dniu 16 i 17 września w naszej szkole gościliśmy misjonarkę siostrę Danutę Ziomek ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, która już ponad 20 lat pracuje na misjach w Kamerunie. Zgromadzenie prowadzi w tym kraju szkołę podstawową, gimnazjum, przedszkole, pracownię haftu i ośrodek zdrowia, który jednocześnie służy jako szpital. Trudne warunki i bieda nie zniechęcają misjonarek do pracy na rzecz potrzebującego człowieka. Siostra Danuta podzieliła się z uczniami swoją wiedzą na temat pracy na misjach. W bardzo ciekawy sposób przekazała wiele informacji o Kamerunie i pracy Sióstr Opatrzności Bożej.

Oto kilka wypowiedzi uczniów, którzy brali udział w spotkaniu:

Spotkanie z siostra misjonarką nauczyło mnie, że trzeba doceniać to, co się ma, że ma się rodzinę i przyjaciół – Dominika.

Siostra misjonarka uświadomiła nam, jakie warunki panują w Kamerunie, jak ciężko się tam żyje- Maksymilian.

Podczas tej katechezy dowiedziałam się, że ludzie tam żyjący mają podobne talenty i zainteresowania do nas i pomimo tego, że mają talent trudno im go rozwijać– Kasia.

Zaimponowało mi oddanie sióstr, które poświęciły swoje własne wygody, by opiekować się potrzebującymi– Magda.

Otrzymaliśmy wiele informacji na temat życia tamtych ludzi, np.: to jaką mają sytuację finansową, to, że ciemnoskórzy ludzie rodzą się biali, a po kilku chwilach ich skóra ciemnieje- Agnieszka.

Dla zgromadzonej w auli młodzieży była to bardzo interesująca katecheza i ciekawa lekcja geografii.

GS