3 września 2021 – Narodowe Czytanie 2021

Jubileuszowa, X edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odbyła się 3 września w czytelni biblioteki szkolnej. Tym razem lekturą ogólnopolskiej akcji był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Uzasadniając wybór czytanej w tym roku książki, Prezydent RP podkreślił, że „jest to utwór wyjątkowy, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.”

Rozpoczynając spotkanie, pani Dyrektor Jolanta Rycyk podkreśliła rangę uroczystości oraz wprowadziła uczniów w treść lektury Narodowego Czytania 2021. Następnie zaproszona młodzież z klasy III Dg obejrzała materiały promujące akcję, poznała główne założenia Narodowego Czytania oraz dowiedziała się, które utwory z literatury polskiej były czytane w poprzednich odsłonach akcji. Dla starszych koleżanek i kolegów scenki na podstawie fragmentów „Moralności pani Dulskiej” zaprezentowali uczniowie z klasy III Dp oraz III Hp. Dla młodzieży przygotowana była także prezentacja multimedialna o życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej oraz fragmenty sztuki teatralnej w reżyserii Tomasza Zygadły.

Pozostali licealiści z naszej szkoły włączyli się w akcję, czytając fragmenty „Moralności pani Dulskiej” z nauczycielami podczas lekcji.

Koordynatorami akcji w szkole byli nauczyciele: p. Elżbieta Ciryt i p. Jadwiga Oleszek.