3 czerwca 2022 – VI Powiatowy Konkurs Literacko-Czytelniczy

Po dwuletniej przerwie w czytelni naszej biblioteki 31 maja 2022 roku odbył się VI Powiatowy Konkurs Literacko – Czytelniczy  „Podróż do świata książek”, w którym wzięło udział 29 uczniów z 12 szkół podstawowych Powiatu Biłgorajskiego. Głównym celem konkursu, któremu towarzyszyła wystawa nowości wydawniczych dla młodzieży, była promocja czytelnictwa oraz rozwijanie pasji i zainteresowań literackich uczniów. Tegoroczna edycja poświęcona była życiu i twórczości Adama Mickiewicza, ze szczególnym uwzględnieniem utworów: „Pan Tadeusz” oraz „Dziady” cz. II. Wybór tematyki konkursowej nie był przypadkowy, ponieważ 2022 rok został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego w związku z przypadającą 200. rocznicą pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Od 1822 roku datuje się także początek epoki romantycznej w Polsce.

Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość twórczości naszego wieszcza narodowego oraz przeczytanie fragmentu wybranej powieści dla młodzieży. Wystąpienia uczestników oceniało jury w składzie: pani Dorota Mach – Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu oraz pani Ewa Bordzań – poetka należąca do Biłgorajskiej Plejady Literackiej, laureatka konkursów poetyckich.

Po podsumowaniu łącznej punktacji z obu części konkursu wyłonieni zostali laureaci:

  • I miejsce zajęła Victoria Ryczko-Sobczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipinach Dolnych, opiekun pani Dorota Cich,
  • II miejsceWojciech Olesiuk ze Szkoły Podstawowej w Józefowie, opiekun pani Małgorzata Rabiega,
  • III miejsceAmelia Maksimek z Publicznej szkoły Podstawowej w Potoku Górnym, opiekun pani Bożena Fusiarz.

Wyróżnienia  otrzymali:

  • Wiktor Banach ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, opiekun pani Irena Maksymiec,
  • Rafał Grzyb ze Szkoły Podstawowej w Obszy, opiekun pani Justyna Niewiadomska,
  • Daria Lipińska ze szkoły Podstawowej we Frampolu, opiekun pani Anna Maciocha.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi uczniowie również nagrody książkowe. Zarówno wybrane nowości wydawnicze wyeksponowane na wystawie, jak i nagrody dla młodzieży zostały zakupione w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

Organizatorami VI Powiatowego Konkursu Literacko-Czytelniczego byli nauczyciele bibliotekarze: pani Elżbieta Ciryt, pani Anna Dobraczyńska i pani Jadwiga Oleszek.