29 października 2021 – Warsztaty o sztucznej inteligencji

 „Nasz wpływ na rozwój sztucznej inteligencji. Czego uczymy maszyny?”- to tytuł warsztatów, w których uczestniczyli online uczniowie klas informatyczno-graficznych naszego liceum: Kinga Jaskowska, Michela Markowicz, Katarzyna Szewczyk, Artur Kurzyński, Jakub Rak, Sebastian Gmyz, Michał Łuszczek i Dawid Mularczyk. Udział w warsztatach był nagrodą dla nauczyciela informatyki i grafiki komputerowej Anny Dobraczyńskiej oraz szkoły za uzyskanie tytułu laureata w konkursie „Przyszłość jest dziś” organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele nagrodzonych 4 szkół z całej Polski.

Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z zasadami algorytmów maszyn uczących się oraz podstawami sztucznej inteligencji i wykonywali związane z tym ćwiczenia. Za pośrednictwem nowoczesnych technologii mogli zobaczyć szkołę w Chinach, w której wprowadzane są już rozwiązania kontrolujące stan koncentracji uczniów. Podczas pracy w grupach młodzież wskazywała szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą AI. Zajęcia prowadzone przez pracowników Centrum Nauki Kopernik były dla licealistów bardzo interesującym doświadczeniem.

Według mnie warsztaty były świetnie zorganizowane, prowadzących słuchało się przyjemnie, a wiele problemów omawiano dokładnie, dzięki czemu mogłam lepiej zrozumieć nawet trudne zagadnienia. W przyszłości chętnie skorzystałabym z podobnych zajęć – podkreślała Kinga po zakończeniu spotkania.