27 października 2019 – 24. wizyta niemieckiej młodzieży z Crailsheim

12 października 2019 roku naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili uczniowie z zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Alberta Schweitzera w Crailsheim.

Zagraniczni goście brali udział w życiu szkolnym i pozaszkolnym uczniów liceum, poznawali polski system oświaty oraz historię i najciekawsze miejsca Biłgoraja. Integracji grupy służyło wspólnie oglądanie  filmu oraz pobyt w siedzibie Biłgorajskiej Telewizji Kablowej, gdzie uczestnicy wymiany mogli podzielić się swoimi wrażeniami z wizyty w naszym mieście.

Dużą atrakcją dla młodzieży był wyjazd na wycieczkę do Warszawy i na Mazury. W stolicy uczniowie zwiedzili Królewskie Łazienki i Stare Miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczególnym momentem pobytu w Warszawie była wizyta w siedzibie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, czyli organizacji, która od 1996 roku nieprzerwanie wspiera merytorycznie i finansowo organizację spotkań obu zaprzyjaźnionych szkół. Na Warmii i Mazurach uczniowie poszukiwali śladów Mikołaja Kopernika i zwiedzili „Wilczy Szaniec” – kwaterę Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej.

Trwająca tydzień wymiana była okazją do uczenia się języków i zdobywania wiedzy na temat Polski i Niemiec, a także poznawania kultury, mentalności oraz sposobu życia narodu polskiego i niemieckiego. Wspólnie spędzone chwile z pewnością zapadną na długo w pamięć zarówno polskich, jak i niemieckich uczniów, a kolejne spotkanie zaplanowano na październik 2020 roku.

Koordynatorem wymiany polsko-niemieckiej jest nauczyciel języka niemieckiego pan Grzegorz Bryła.