23 września 2015 – M. Dolina laureatem Międzynarodowego…

DSC02376Michał Dolina laureatem Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego w Koszalinie

Uczeń klasy III A naszego liceum, Michał Dolina został laureatem Międzynarodowego konkursu dla dzieci i młodzieży „Muzealne spotkania z fotografią” organizowanego przez Muzeum Ziemi Koszalińskiej. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Minister Edukacji Narodowej RP.

W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji i Ukrainy. Łącznie na konkurs wpłynęło ponad 1500 prac.

Michał Dolina przygotował fotocast (czyli reportaż fotograficzny wzbogacony o dźwięk) pt. „W leśnych ostępach – partyzancka placówka”. Praca powstała na podstawie wystawy w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej,ekspozycjizorganizowanej w oparciu o fotografie Edwarda Buczka, nazywanego „fotografem partyzantów”.

Jury pod przewodnictwem pani Eleny Suboty, w kategorii od 15 do 18 lat przyznało Michałowi wyróżnienie. Warto podkreślić, że pierwsze trzy miejsca zajęli obcokrajowcy. Również bardzo ważne jest to, że fotocast Michała był jedynym spośród nadesłanych, który znalazł się w gronie laureatów. Michał otrzymał dyplom oraz nagrodę finansową.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 17 września 2015 roku w Muzeum Ziemi Koszalińskiej. Goście mogli obejrzeć wystawę 154 zdjęć, wykonanych przez 97 autorów nadesłanych prac. Prezentowany był także fotocast Michała.

Laureaci konkursu – młodzi fotografowie z Litwy, Słowacji, Rosji i Polski w ramach nagrody uczestniczyli także w kilkudniowym plenerze fotograficznym. W pierwszym dniu poszukiwali własnej perspektywy, „wywracając świat do góry nogami”. Następnego dnia zadanie było trudniejsze – musieli sami stworzyć plenerowe studio fotograficzne i wykonać ciekawe ujęcia portretowe. Oprócz fotografowania siebie wzajemnie, do portretów poproszono trzy przypadkowe osoby. Mieszkańcy i turyści bardzo chętnie pozowali młodym fotografom, dzięki czemu powstały niezwykłe prace.

Michał miał także możliwość podzielenia się z uczestnikami pleneru swoją drugą pasją – grą i komponowaniem. Poprowadził zajęcia przybliżające sposoby pisania własnej muzyki i zachęcał obecnych do podejmowania prób w tej dziedzinie sztuki.

Kilkudniowy pobyt nad morzem, w pięknym Mielnie, wspólne warsztaty i rozmowy na długo pozostaną w pamięci uczestników, a nawiązane znajomości z pewnością będą kontynuowane.

Opiekunem Michał jest nauczyciel informatyki i grafiki komputerowej pani Anna Dobraczyńska.