22 października 2021 – „Ażeby z tej śmierci wyrosło dobro – tak, jak z krzyża Zmartwychwstanie”

19 października 2021 roku, w słoneczne, jesienne popołudnie miała miejsce uroczystość z okazji 37. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, na którą składały się: montaż słowno- muzyczny, uroczysta Eucharystia i złożenie wieńców pod pamiątkową tablicą. W kościele p.w. św. Jerzego zgromadziły się władze miasta, powiatu i gminy, dyrektorzy szkół, kombatanci oraz poczty sztandarowe. Uczniowie naszego liceum zaprezentowali montaż słowno- muzyczny pod hasłem zaczerpniętym ze słów papieża Jana Pawła II, wypowiedzianych kilka dni po pogrzebie księdza Jerzego: „Ażeby z tej śmierci wyrosło dobro – tak, jak z krzyża Zmartwychwstanie”.

Spotkania  bohaterów przedstawienia na  symbolicznej ławeczce stały się pretekstem do zadania ważnych pytań: „Dokąd zmierza ten świat? Komu mogę wierzyć? Czy ksiądz Jerzy mógłby być autorytetem dla współczesnego człowieka? „Miał zaledwie 37 lat, kiedy go zamordowali a dokładnie wiedział, co w życiu jest ważne i którą drogą iść. Był zawsze sobą. Jak stać się takim człowiekiem?” – pytał główny bohater przedstawienia. Do matki Marianny Popiełuszko ksiądz proboszcz tak mówił o młodym Jurku: „Matko, z tego chłopca może wyrosnąć najlepszy, może też wyrosnąć najgorszy. Wszystko zależy od was. Od waszego wychowania”.

Ksiądz Jerzy pozostawił po sobie nie tylko przykład kapłańskiego życia oddanego Bogu aż do męczeńskiej śmierci. Zostawił też wiele pięknych i wartościowych słów, które mogą wnieść w życie człowieka wiele dobra: „Życia nie da się oszukać, jak nie da się oszukać ziemi. Jeżeli wrzuci się w nią plewy, zbierze się chwasty”.

Uroczystość przygotowali katecheci: pani Małgorzata Polańska i ks. Jerzy Frankowski.