21 listopada 2017 – Hiszpańska przygoda

W dniach 8-15 listopada 2017 roku, po raz pierwszy w historii szkoły, grupa młodzieży z naszego liceum miała okazję odwiedzić uczniów z zaprzyjaźnionej hiszpańskiej szkoły IES Melendez Valdes w Villafranca de los Barros w ramach wymiany uczniowskiej zorganizowanej przez panią Bożenę Sidor we współpracy z panią Patrycją Kanty. W realizację przedsięwzięcia zaangażowana była również pani Walentyna Różańska.

Po przylocie na miejsce i posmakowaniu tradycyjnych potraw, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia słonecznej Sewilli oraz zobaczenia artystycznego wykonania hiszpańskiego tańca flamenco. Następnego dnia zwiedzali urocze miejsca Villafranca de los Barros oraz zaprzyjaźnioną szkołę, gdzie mieli okazję zobaczyć oraz doświadczyć, w jaki sposób uczą się ich koledzy i koleżanki.

W kolejnych dniach poznawali zwyczaje i kulturę Półwyspu Iberyjskiego oraz podążali śladem konkwistadorów, by poznać nieco historii. Odwiedzili wiele pięknych miast m.in. Meridę, która jest nazywana „hiszpańskim Rzymem” oraz Caceres, gdzie mogli zobaczyć Stare Miasto oraz średniowieczny jarmark.

W niedzielę, którą uczestnicy wymiany spędzali z rodzinami, bliżej poznali piękną okolicę, tradycje oraz kuchnię hiszpańską, a niektórzy także portugalską, gdyż wybrali się do miasta Elvas w Portugalii na całodniową wycieczkę.

Ostatniego dnia uczestnicy wymiany brali udział w różnych zajęciach, śpiewali polskie i hiszpańskie piosenki oraz wspólnie bawili się w plenerze. Po czułym pożegnaniu licealiści wrócili do Biłgoraja, bogatsi o nowe przyjaźnie, wspomnienia oraz doświadczenia.

Julia Kaczor II C