21 grudnia 2020 – „Razem na Święta” – dziękujemy!

Podsumowanie akcji „Razem na Święta”

W tym roku w okresie przedświątecznym nasza szkoła przystąpiła do akcji „Razem na Święta” organizowanej przez MEN.

Tegoroczna skala pomocy w ramach akcji „Razem na Święta” pokazuje, że jako społeczność szkolna mamy w sobie dużą empatię, czujemy współodpowiedzialność za los potrzebujących i mimo pandemii oraz  „zamknięcia w domach” nie straciliśmy z oczu drugiego człowieka.

Pamięć i okazanie wsparcia drugiemu człowiekowi jest wyrazem najpiękniejszego daru, którym możemy się podzielić, by poczuć wzajemną bliskość mimo pandemii.

„Razem na Święta” to nie tylko pomoc materialna. Dzięki wielu inicjatywom i działaniom uczniów, ludzie poczuli się zauważeni i ważni. Odzyskali nadzieję nie tylko dlatego, że otrzymali pomoc materialną, ale przede wszystkim dlatego, że ktoś ich dostrzegł, okazał wsparcie i życzliwość.

Działania, które zostały podjęte przez nauczycieli i uczniów w ramach akcji:

  • zorganizowanie zbiórki trwałych produktów spożywczych i chemicznych dla rodzin potrzebujących z powiatu biłgorajskiego zgłoszonych do PCK,
  • zbiórka ubrań, przyborów szkolnych, zabawek, słodyczy dla dzieci z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju,
  • przekazanie produktów spożywczych na zbiórkę żywności i słodyczy dla potrzebujących, która odbyła się w dn. 11-13 grudnia w sieci sklepów Stokrotka,
  • wykonanie przez uczniów kartek świątecznych, które trafiły m.in. do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju, Domu Seniora w Ciosmach, Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce, Dziennego Domu Opieki Medycznej w Tarnogrodzie, Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy, Zespołu Opieki Zdrowotnej Arion w Biłgoraju,
  • uczniowie przekazali kartki świąteczne, pierniczki, ozdoby świąteczne, świeczki z wosku pszczelego swoim bliskim, przyjaciołom, sąsiadom, osobom potrzebującym z najbliższej okolicy,
  • zorganizowanie zbiórki darów dla zwierząt i przekazanie ich Biłgorajskiemu Stowarzyszeniu Opieki Nad Zwierzętami „Podaj Łapę”,
  • zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły udało się zebrać, mimo pandemii, imponującą liczbę trwałych produktów spożywczych i chemicznych, przyborów szkolnych, zabawek, ubrań.

Paczki świąteczne 21.12 (poniedziałek) trafiły do PCK Oddziału Rejonowego w Biłgoraju oraz Wioski Dziecięcej w Biłgoraju. Karma dla zwierząt została przekazana Stowarzyszeniu Opieki Nad Zwierzętami „Podaj Łapę” w Biłgoraju.

Inicjatorem szkolnej akcji była Dyrekcja szkoły, koordynatorem podejmowanych działań z ramienia szkoły była nauczycielka języka rosyjskiego p. Dorota Marczak.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wspierali nas w podejmowanych działaniach!

Uczniowie o akcji „Razem na Święta”:

Uczennica klasy I E – Alicja Kulińska:

„Święta jest to najlepszy czas aby okazać pomoc i wsparcie najbliższym oraz osobom samotnym, potrzebujących. Moją inicjatywą jest podarowanie moim sąsiadom małego podarunku, którym są własnoręcznie przygotowane pierniczki. Ponadto moja mama zachęciła się do wzięcia udziału i pomogła mi uszyć ozdoby świąteczne, które także trafią do domów sąsiadów. Myślę, że takie małe gesty są ważne i na pewno wywołają uśmiech na twarzy. Przekazuję również świąteczny wór ze słodyczami oraz przyborami szkolnymi, które trafią dla dzieci z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju. Cieszę się, że mogłam w jakiś sposób wesprzeć    i włączyć się w akcję „Razem na Święta”, ponieważ jest to na pewno super inicjatywa na pomoc i budowanie wspólnot”.

Uczennica klasy II A p –  Zuzanna Furmanek:

„Razem z koleżanką postanowiłyśmy zorganizować zbiórkę w klasie, aby wesprzeć akcję „Razem na Święta”. Cieszymy się, że mogliśmy się włączyć i wspólnie pomóc potrzebującym”.

Uczennica klasy I C –  Izabela Rybak:

„Wzięłam udział w akcji i przyniosłam kilka rzeczy dla potrzebujących, ponieważ lubię pomagać. Uważam, że akcja „Razem na Święta” jest świetnym pomysłem, ponieważ można wspomóc potrzebujących i zjednoczyć się w okresie Świąt, a akcja  zachęca ludzi do niesienia pomocy”.

Uczennica klasy II G p – Konstancja Garbacz:

„Bardzo się ucieszyłam na wieść o akcji „Razem na Święta w naszej szkole i postanowiłam wziąć w niej udział. Święta są szczególnym czasem, w którym warto pomagać innym. Do szkoły zaniosłam słodycze, ubrania i żywność długoterminową. Uważam, że tego typu akcje są bardzo potrzebne, gdyż możemy się dzielić dobrami materialnymi i wywołać uśmiech na twarzy innych ludzi”.

Uczennica klasy I C – Nina Baran:

„Wzięłam udział w akcji ,,Razem na Święta’’ po to, aby podzielić się z innymi, potrzebującymi odrobiną dobra. Święta to czas miłości, więc dzielmy się dobrem”.

Zdjęcia z akcji „Razem na Święta” można obejrzeć w galerii szkoły.

Dorota Marczak