20 listopada 2017 – Spotkanie z podróżnikiem

Wygląda okazale, błyszczy nowoczesnymi wieżowcami, złotymi dachami świątyń i światłami łódek nocą na rzece Chao Praya. Smakuje trawą cytrynową i świeżymi owocami morza. Ale kiedy zapuścisz się głębiej, poznasz dzielnice czerwonych latarni, slumsy, historie o duchach i magicznych amuletach. Jeśli tylko trochę zboczysz z utartych turystycznych szlaków Tajlandia wciągnie cię w swój wir, uwiedzie smakami, oszołomi bogactwem kultury.

16 listopada 2017 roku, ku uciesze uczniów, naszą szkołę ponownie odwiedził podróżnik z grupy „Trzask” – pan Grzegorz Chachura. Poprowadził spotkanie, podczas którego zachwycił opowieściami o urokach Tajlandii – lecz nie od jej typowo niewymagającej, turystycznej strony, ale tej fenomenalnej, dzikiej i żywiołowej. Nie sposób nam było nie dostrzec niezwykłej energii Bangkoku, jego kolorytu, rytmu. Zwłaszcza wieczorami można tu znakomicie zjeść, wypić i potańczyć – również na ulicy.

Jednak „kraj uśmiechu” na pokazywanych nam fotografiach ukazuje również swoją drugą twarz – teraz dostrzegamy ciemne strony tajskiej turystyki, porażające fakty o wydarzeniach w Świątyni Tygrysów, cierpieniu tresowanych słoni, absurdalnych karach za zniesławienie wizerunku niedawno zmarłego króla Buhmibola, cieszącego się ogromnym szacunkiem, graniczącym z kultem. Usłyszeliśmy o fenomenie śmierci króla, który w naszej części świata pozostał prawie niezauważony. Podróżnicy codziennie uczyli się czegoś nowego, czasami musieli ugiąć głowy przed odmiennościami kulturowymi, czasami nawet schować dumę w kieszeń.

Pana Grzegorza pożegnaliśmy jak zawsze gromkimi brawami. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że nie tylko ja, ale i reszta uczniów ma nadzieję, że spotkanie niebawem się powtórzy.

Joanna Maciocha II B