20 listopada 2014 – Wyjazd uczniów do Francji

DSCN1293

16 listopada 2014 roku uczniowie wraz z nauczycielami wrócili z trwającej 5 dni wizyty we Francji, podczas której realizowali projekt Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Spotkanie przedstawicieli szkół z krajów partnerskich odbyło się w mieście Pamiers, położonym na południu kraju, w regionie obejmującym środkową część łańcucha Pirenejów. Była to już czwarta z kolei wizyta. Wcześniejsze wizyty miały miejsce w Polsce, Niemczech oraz Bułgarii.

Program wizyty był bardzo interesujący i atrakcyjny. Pierwszy dzień uczestnicy projektu spędzili zwiedzając stolicę Francji – Paryż. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, m.in.: Bazylikę Sacré-Coeur, Plac Pigalle, Moulin Rouge, Katedrę Notre Dame, Ogrody Luxemburskie, Panteon, Luwr, Pola Elizejskie, Łuk Tryumfalny, Muzeum Perfum Fragonard. Wyjątkową atrakcją był widok panoramy Paryża z Wieży Eiffel’a nocą. W trakcie wizyty odbyły się także wycieczki do Tuluzy oraz starożytnego miasta Carcassonne.

Po przyjeździe do Pamiers delegacje uczniów i nauczycieli z Bułgarii, Niemiec, Włoch i Polski zostały powitane w szkole Lycee du Castella przez dyrekcję oraz nauczycieli. Następnie uczniowie rozpoczęli pracę nad wyznaczonymi zadaniami projektowymi. Praca odbywała się w grupach międzynarodowych. Uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne podsumowujące dotychczasową pracę. Ostatniego dnia pobytu, podczas Otwartego Dnia Comeniusa w szkole Lycee du Castella, władze miasta, zaproszeni goście oraz rodzice mogli zobaczyć rezultaty wspólnej pracy uczniów. Podczas uroczystości pożegnalnej wręczono uczestnikom projektu certyfikaty. Wieczór zakończył się radosną zabawą przy muzyce.

Uczniowie mieszkający u francuskich rodzin mieli okazję na lepsze poznanie tamtejszej kultury, zwyczajów oraz kuchni. Była to świetna okazja do zawarcia nowych znajomości oraz do doskonalenia umiejętności językowych.

PK