2 grudnia 2014 – Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci

MATEUSZ BŹDZIUCH Z KLASY II B ZAKWALIFIKOWAŁ SIĘ DO PROGRAMU POMOCY WYBITNIE ZDOLNYM W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zakwalifikował Mateusza Bździucha z klasy II B do programu pomocy wybitnie zdolnym. Mateusz był również uczestnikiem programu w roku szkolnym 2013/2014.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to stowarzyszenie naukowców, artystów, lekarzy i studentów, pracujące od ponad 30 lat z utalentowanymi uczennicami i uczniami. Program pomocy wybitnie zdolnym jest adresowany do uczniów o bardzo różnorodnych zainteresowaniach i uzdolnieniach – od nauk ścisłych, poprzez przyrodnicze, techniczne, społeczne po humanistyczne. W każdym roku szkolnym organizuje dla zdolnych  uczniów kilkanaście specjalistycznych warsztatów badawczych w czołowych ośrodkach akademickich, seminaria humanistyczne, konsultacje, indywidualne staże w najlepszych laboratoriach i wreszcie – kilka wielodyscyplinarnych obozów naukowych. Uczniowie zakwalifikowani do programu mogą brać udział w stażach i obozach zagranicznych takich jak obóz w bazie rakietowej w północnej Norwegii czy warsztaty przyrodnicze w Alpach. W roku szkolnym 2014/2015 do programu przyjęto 529 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich 16 województw. Wśród nich jest 344 młodych naukowców, 139 muzyków, 36 plastyków i 10 tancerzy baletowych.

Mateusz Bździuch jest uczniem utalentowanym w dziedzinie nauk ścisłych. Interesuje go szczególnie fizyka, matematyka i chemia. Jako uczestnik programu edycji 2013/2014 brał udział w warsztatach biologicznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w Zakładzie Genetyki Bakterii i Zakładzie Parazytologii w Warszawie (2 – 7 marca 2014 r.), warsztatach matematycznych na Wydziale Matematyki i Informatyki w Instytucie Matematyki UJ organizowanych przez dr Mariusza Kulczyckiego (12 – 13 kwietnia 2014 r.) i seminarium filmowym organizowanym przez prof. Krzysztofa Zanussiego w Muzeum Narodowym i Galerii Zachęta – zajęcia odbywały się również w domu reżysera w Laskach k/Warszawy (26 – 28 września 2014 r.).

W roku szkolnym 2013/2014 stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci była Paulina Węgrzyn z klasy III C, uzdolniona artystycznie, która obecnie jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Konserwacji Zabytków. Uzdolnienia Pauliny doceniła również Fundacja Rozwiń Skrzydła, która przyznała jej stypendium na I rok studiów i pokryła koszty egzaminów wstępnych.

Do programu krajowego Funduszu na rzecz Dzieci kandydaci mogą się zgłaszać samodzielnie, mogą być także zgłaszani przez szkoły lub rodziców na adres fundusz.org/rekrutacja

H.O.