19 stycznia 2016 – Noc Biologów

DSC_0551

15 stycznia 2016 roku 30-osobowa grupa uczniów liceum z klas o profilu medycznym – I H i II i uczestniczyła w Nocy Biologów zorganizowanej na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie.

Podczas pobytu na uczelni licealiści wysłuchali bardzo ciekawych wykładów: „Dwie płcie, dwa mózgi” oraz „Mózg a dopalacze”, uczestniczyli w serii doświadczeń i pokazów promujących wiedzę mikrobiologiczną oraz pokazujących jej związek z codziennym życiem człowieka. W pracowniach uniwersyteckich licealiści poznawali budowę komórek roślinnych, obserwując pod mikroskopem samodzielnie przygotowane preparaty. Pod kierunkiem studentów mieli możliwość wykonywania kosmetyków (np. pachnącego mydła czy kuli kąpielowej) oraz poznawali najnowocześniejsze metody wykorzystywane w pracy policji kryminalnej (np. pobieranie materiału biologicznego, przeprowadzanie analizy DNA, wykrywanie śladów krwi itp.). Licealiści uczestniczyli także w zajęciach laboratoryjnych z biologii molekularnej, podczas których poznawali zasady działania urządzeń służących do analizy genów i białek, wykonywali próbę lustra srebrnego, obejrzeli hodowlę bakterii, drożdży i komórek zwierzęcych w warunkach laboratoryjnych.

Z dużym zainteresowaniem naszych uczniów spotkała się prezentacja dotycząca ludzkiego ciała. Pracownicy naukowi w bardzo przystępny sposób, z wykorzystaniem preparatów formalinowych i mikroskopowych oraz modeli anatomicznych, tłumaczyli młodzieży zasady funkcjonowania organów i układów anatomicznych człowieka (m. in. serca, mózgu, nerek, wątroby, układu krwionośnego czy nerwowego).

Podczas zwiedzania pracowni do wykonywania badań naukowych uczniowie zostali zapoznani z nowoczesnymi automatycznymi urządzeniami służącymi do bioenergetyki.

Na zakończenie młodzież obejrzała Muzeum Zoologiczne, obejmujące kolekcję ok. 250 tysięcy okazów zwierząt z całego świata, jak również ekspozycję osteologiczną – zbiór ok. 250 szkieletów i elementów kostnych 190 kręgowców.

Pobyt na uczelni i możliwość uczestniczenia w tak różnorodnych formach zajęć była dla uczniów bardzo kształcącym doświadczeniem, a zdobytą wiedzę młodzież z pewnością wykorzysta w dalszej edukacji.

Opiekunami uczniów byli nauczyciele: pani Bożena Oleszek – organizator wycieczki i pani Jadwiga Oleszek.