19 lutego 2015 – 73 rocznica utworzenia Armii Krajowej

IMG_1470

Biało-czerwona ziemio, coś z siebie wydała
pokolenie żołnierskie w walce niepodległej,
niech się przed tobą chyli sztandar wiecznej chwały
Bo wolność to jest tyle, ile nas poległo.

W ramach obchodów 73 rocznicy utworzenia Armii Krajowej 19 lutego 2014 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie z Wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj, Panem Tomaszem Książkiem. W spotkaniu wzięły udział klasy II D i II H.

Pan Tomasz Książek w swoim wykładzie pt.: „Znaczenie Armii Krajowej w wojnie obronnej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem działań AK na Zamojszczyźnie” przedstawił rys historyczny kształtowania się organizacji, jej strukturę i działalność w kraju – szczególnie na terenie Zamojszczyzny, która w okresie okupacji obejmowała cztery powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski. Przypomniał także postacie znanych dowódców Armii Krajowej i ich losy powojenne. Była to bardzo ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.

Spotkaniu towarzyszyła gazetka tematyczna pt.: Armia Krajowa – 73 rocznica utworzenia.

Poczty Sztandarowe: Sztandar Szkoły i Sztandar Armii Krajowej brały udział w uroczystościach miejskich zorganizowanych przez Starostę Biłgorajskiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj i Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

Spotkanie z Panem Tomaszem Książkiem zorganizowała mgr Helena Oleszczak.