18 stycznia 2019 – Studenci z Indii i Peru w naszej szkole

W dniach 14-18 stycznia 2019 r., w ramach współpracy z organizacją studencką AIESEC*,  mamy przyjemność gościć w naszej szkole dwóch wolontariuszy, którzy przyjechali do nas z odległych zakątków świata i prowadzą zajęcia językowo-kulturowe z uczniami w języku angielskim.

Igancio Lescano pochodzi z Peru, gdzie na stałe mieszka w stolicy kraju – Limie. W przyszłości ma zamiar pracować jako nauczyciel z dziećmi zamieszkującymi trudno dostępne tereny na wschodzie kraju. Drugim wolontariuszem jest Shivam Thareja z Indii, również mieszkaniec stolicy kraju, który obecnie kończy studia informatyczne.

Ignacio i Shivam prowadzą zajęcia w ramach projektu „Next Step”, który jest skierowany do uczniów szkół średnich i realizowany przez AIESEC Lublin. Zajęcia mają praktyczną formę i polegają między innymi na zapoznaniu uczniów z kulturą i tradycjami państw, z których pochodzą wolontariusze. Podczas spotkań często wywiązują się dyskusje, gdyż uczniowie są bardzo zainteresowani omawianymi zagadnieniami.

Projekt nastawiony jest na edukację młodzieży w zakresie planowania dalszej ścieżki kariery. Poprzez zajęcia z naszymi gośćmi, uczniowie poznają swoje mocne i słabe strony, co w przyszłości ułatwi im podjęcie ważnych, życiowych decyzji. Kontakt z żywym językiem pomoże uczniom, zwłaszcza klas trzecich, lepiej przygotować się do matury z języka angielskiego, a bardziej nieśmiałym uczniom ułatwi przełamywanie bariery językowej.

Oto wrażenia uczniów z klasy I C, którzy brali udział w zajęciach z Ignaciem:

„W środę 16.01.2019 roku mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z wolontariuszem pochodzącym z Peru. Ingacio okazał się być przemiłą i bardzo otwartą osobą. Rozmawialiśmy z nim, dzieliliśmy się swoimi zainteresowaniami i zadawaliśmy mu pytania. Skorzystaliśmy z tej możliwości, chcąc się dowiedzieć, czy podoba mu się Polska i czy polubił zimę. Oprócz tego dowiedzieliśmy się dużo o jego ojczyźnie”. (Miłosz)

„Takie spotkania są super. To jest ekstra, że mogę porozmawiać z kimś z drugiego końca świata.” (Łukasz)

„Jako osoba, która gości wolontariuszy, mogę powiedzieć, że są to niesamowicie pozytywni ludzie i bardzo ich polubiłem.”(Maksym)

„Według mnie, Ignacio jest cudownym człowiekiem i mam nadzieję, że odwiedzę go kiedyś w Peru.”(Anna)

Wypowiedzi uczniów klasy I F po spotkaniu z Shivamem z Indii:

„Spotkanie z Shivamem dało nam okazję poznania kultury i geografii niezwykłego kraju. Mieliśmy możliwość zobaczenia krajobrazów zapierających dech w piersiach.”

„Nasz gość starał się w ciekawy sposób pokazać nam piękno swojej ojczyzny. Mimo że widzieliśmy tylko zdjęcia tych wspaniałych miejsc, to sposób jego opowieści wzbudził w nas pragnienie poznawania świata.”

*AIESEC jest największą na świecie, niezależną organizacją prowadzoną przez młodych ludzi, działającą w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. W ciągu ostatnich 45 lat jej celem jest rozwijanie w młodych ludziach cech liderskich poprzez praktyczne doświadczenia w wymianach międzynarodowych oraz projektach wspierających ich realizację. Współpracują z 15 największymi ośrodkami akademickimi w Polsce, gdzie za pośrednictwem realizowanych w zespołach inicjatyw kreują liderów, którzy w odpowiedzialny sposób wpływają na swoje lokalne otoczenie.

Projekt nie odbyłby się bez zaangażowania naszych uczniów, którzy w swoim wolnym czasie otoczyli opieką wolontariuszy.

Serdeczne podziękowania w imieniu społeczności szkolnej chciałabym przekazać Maksowi Olczyńskiemu oraz jego rodzinie, którzy gościli u siebie w domu studentów z AIESEC.

                                                                                  Koordynator projektu w I LO im. ONZ

                                                                                              Barbara Beda