18 października 2014 – Spotkanie z podróżnikiem

IMG_8384

Dnia 16.10.2014r. do naszej szkoły przyjechał pan Grzegorz Chachura- młody podróżnik z grupy „Trzask”. Na samym początku spotkania sprawił, że wszyscy uczniowie poczuli bardzo miłą i luźną atmosferę na sali, która była rezultatem jego zabawnego powitania. Atrakcyjnym sposobem opowiadania i z dużym poczuciem humoru zabrał nas w fascynującą podróż po Tanzanii.  Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy słów Pana Grzegorza, który zaimponował nam swoją szeroką wiedzą na temat kultury i tradycji tego ciekawego kraju.

Z wielką precyzją mówił nam m.in. o sposobie życia plemienia Masajów, przeróżnych potrawach afrykańskich, jak wygląda codzienność prostego Tanzańczyka, a także o faunie i florze napotkanych na trasie swojej podróży. Z tego spotkania uczniowie zapamiętali wiele ciekawych informacji, a mianowicie dowiedzieli się o atrakcjach turystycznych na terenie Parku Narodowego Serengeti, o tym że dawniej ludzie myśleli, że na szczycie góry Kilimandżaro jest srebro, ponieważ śnieg nie był im znany, o wyglądzie Stone Town czyli starej części miasta Zanzibar, a także o tym jak wygląda życie tamtejszych dzieci. W trakcie spotkania mieliśmy możliwość oglądania wielu zdjęć, a także pamiątek, które jeszcze bardziej przybliżyły nam afrykański klimat.

Pan Grzegorz cały czas starał się nawiązać z nami kontakt, a nawet nagradzał słodyczami tych, którzy potrafili prawidłowo odpowiedzieć na postawione przez niego pytania. Jednego z naszych uczniów spotkała również przyjemność przymierzenia wielobarwnego stroju z plemienia Masajów. Sposób opowiadania podróżnika i tematy sprawiły, że uczniowie poczuli afrykański klimat. Gdy spotkanie dobiegło końca każdy był zdziwiony, że ten czas tak szybko minął, lecz zdecydowanie mogę powiedzieć, że to były bardzo miło spędzone dwie godziny. Pan Grzegorz niestety nie mógł zostać z nami dłużej, dlatego też pożegnaliśmy go gromkimi brawami. Nie tylko ja, ale i reszta uczniów ma wielką nadzieję, że spotkanie się powtórzy, gdyż jest to genialna lekcja geografii.

Roksana Kniaziowska kl. I C