17 lutego 2020 – 78. rocznica powstania Armii Krajowej

W ramach obchodów 78. rocznicy utworzenia Armii Krajowej 14 lutego 2020 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klasy I Fg i I Dg z panią dr Dorotą Skakuj, pracownikiem Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Pani dr Dorota Skakuj w swoim wykładzie „AK w powiecie biłgorajskim” przedstawiła rys historyczny kształtowania się organizacji, jej strukturę i działalność w kraju – szczególnie na terenie Zamojszczyzny, która w okresie okupacji obejmowała cztery powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski. Przypomniała, że już w 1939 r. na terenie Biłgoraja powstała Komenda Powiatowa Służby Zwycięstwu Polsce, która następnie przekształcona została w Komendę Powiatową Związku Walki Zbrojnej. W miarę upływu czasu miejska organizacja Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej rozbudowała swoje szeregi tak, aby w czerwcu 1944 roku osiągnąć stan około 300 żołnierzy. W czerwcu 1941 roku obwód biłgorajski ZWZ – AK podzielony został na pięć rejonów. Miasto stało się siedzibą rejonu, który otrzymał kryptonim „Akademia”.

Wykład był bardzo ciekawą lekcją historii regionalnej udokumentowanej licznymi autentycznymi fotografiami Biłgoraja z czasów okupacji.

Spotkanie z panią dr Dorotą Skakuj zorganizowała pani Teresa Czaporowska.