13 marca 2018 – Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu z grafiki komputerowej

Julia Kudełka z kl. II A zajęła III miejsce i uzyskała tytuł laureata X Ogólnopolskiego Konkursu „Siedem grzechów głównych”, którego organizatorem był Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Uczennica przygotowała pracę z wykorzystaniem programu do wektorowej grafiki komputerowej Inkscape.

Tematem  konkursu było siedem grzechów głównych, do których zalicza się: pychę, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo. Wywołując ten temat organizatorzy pragnęli za pomocą środków wypowiedzi artystycznej podjąć dyskusję na temat postaw i zjawisk moralnych, społecznych, etycznych, religijnych i kulturowych. W konkursie można było zaprezentować jeden, kilka lub wszystkie grzechy.

Uczestnicy mogli przygotować prace w czterech kategoriach: poezja, malarstwo, grafika warsztatowa i po raz pierwszy – grafika komputerowa (plakat konkursowy).

Komisja w składzie: prof. dr hab. Urszula Szuścik (Uniwersytet Śląski w Katowicach), ks. Tomasz Zmarzły (historyk sztuki) i artysta plastyk Bartosz Gawlik (Muzeum Zagłębia w Będzinie) wytypowała projekty najmocniej odzwierciedlające ideę konkursu. Walory artystyczne i techniki potraktowane zostały jako środki dotarcia do celu, czyli zobrazowania i wyrażenia językiem sztuki tego, co jest istotne.

Opiekunem uczennicy jest pani Anna Dobraczyńska, nauczyciel grafiki komputerowej.