12 grudnia 2016 – Pomoc dla dzieci z Syrii

Zapraszamy uczniów do włączenia się w akcję UNICEF „ Pomoc dla dzieci z Syrii”. W ramach akcji odbędzie się kiermasz ciast (14 grudnia) oraz kiermasz kartek i ozdób świątecznych ( 15 grudnia). Chętne osoby prosimy o przyniesienie ciast w środę (14 grudnia) oraz dostarczenie kartek i ozdób świątecznych do czwartku (15 grudnia) do gabinetu 232 lub bezpośrednio na kiermasz. Fundusze uzyskane ze sprzedaży zostaną przekazane UNICEF na akcję „Pomoc dla dzieci z Syrii”. Organizatorem akcji w szkole jest Szkolny Klub UNESCO.

Nie bądź obojętny na tragedię dzieci w Syrii.

Według UNICEF pół miliona dzieci w Syrii żyje na terenach oblężonych. W kraju ogarniętym brutalną wojną brakuje żywności, czystej wody do picia, a zbliżająca się zima oznacza wyrok dla wszystkich, którzy mieszkają w tymczasowych schronieniach. Dramat dzieci w Syrii trwa. W ciągu ostatniego roku podwoiła się liczba dzieci w Syrii żyjących na terenach oblężonych. Obecnie niemal 500 000 dzieci mieszka w 16 oblężonych miastach na terenie całego kraju. Są niemal całkowicie odcięte od pomocy humanitarnej. Przez ostatnie dwa lata niektóre społeczności otrzymały bardzo mało pomocy lub nie otrzymały jej wcale. UNICEF szacuje, że tylko we wschodnim Aleppo mieszka 100 000 dzieci, do których dostęp jest zablokowany. Zniszczona w dużej części metropolia jest symbolem okrucieństwa wojny. W obleganej wschodniej części miasta brakuje wody, pożywienia, pomocy medycznej i dachu nad głową.

W Syrii nie ma już bezpiecznego miejsca. Dzieci schodzą do podziemi, aby tam bawić się, uczyć, a nawet otrzymać pomoc medyczną.

 

Dla milionów osób w Syrii życie stało się niekończącym się koszmarem. Ta sytuacja dotyka szczególnie setek tysięcy dzieci żyjących na terenach oblężonych. Dzieci tracą zdrowie i życie, boją się chodzić do szkoły, a nawet bawić. Muszą przeżyć nie mając prawie żadnych leków i bardzo ograniczony dostęp do żywności, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF. Zbyt wiele z nich umiera.