11 kwietnia 2017 – Spotkanie z absolwentem

 

Pan Marek Świca, dyrektor Muzeum Historii Fotografii  w Krakowie (jedynej takiej placówki w Polsce), był 10 kwietnia 2017 roku naszym gościem. To od wielu lat człowiek związany z kulturą, ale  również absolwent tego liceum. Klasy 1I i IIA  miały przyjemność posłuchać wspomnień pana Świcy z czasów, gdy wypracowania, sprawdziany i dzwonek na przerwę były jego codziennością. Dzielił się on z uczniami  obawami i nadziejami, jakie towarzyszyły mu przy wyborze kierunku studiów.  Zarówno o naszej szkole jak i o Biłgoraju wypowiadał się z uśmiechem na ustach, stwierdził, że liceum daje dobry start w życie, a przyjaźnie tu zawarte pozostają na zawsze. Dodał, że choć miasto się zmieniło, to nadal jest sentymentalnie związany z miejscem swojej młodości.

Nasz absolwent opowiadał ciekawie o swojej pracy. Uczniowie zadawali pytania i  mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących faktów z dziedziny fotografii. Rozmowa była prowadzona na wiele różnych tematów, a pan Świca  wyczerpująco komentował poruszane zagadnienia. Dowiedzieliśmy się m.in. kto był najwybitniejszym artystą pochodzącym z Biłgoraja, jak wyglądają przygotowania do olimpiady artystycznej, z którego roku pochodzi prawdopodobnie najstarszy eksponat w zasobach  muzeum, a także przeanalizowaliśmy możliwości rozwoju współczesnej fotografii.

Niestety zakończyliśmy to spotkanie z poczuciem niedosytu. Pomimo tego, że musieliśmy pożegnać gościa, to liczymy na kolejne powroty do szkoły i ciekawe rozmowy z absolwentami liceum.

Olga Koszarna kl. II A