10 kwietnia 2021 – Pamiętamy…

10 kwietnia 2021 roku mija 11 lat od katastrofy samolotu Tu-154M.

Pamiętamy doskonale ten dzień, który odcisnął się mocno w sercu każdego Polaka. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z delegacją leciał do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Samolot wystartował z warszawskiego lotniska tuż przed godz. 7.30. Leciał do Smoleńska, skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia na zaplanowane na godz. 9.30 uroczystości rocznicowe. O godz. 8.41 samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i 7 osób załogi Tu-154M.

Wśród tragicznie zmarłych byli: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z Małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także załoga samolotu.

17 kwietnia 2010 roku na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. 18 kwietnia para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie Katedry na Wawelu. Pogrzeby pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej odbywały się do 28 kwietnia 2010 roku w różnych miejscowościach naszego kraju.