1 sierpnia 2015 – „Dopalacze kradną życie”

„Dopalacze kradną życie” – Pakt Społeczny Przeciw Dopalaczom

Dopalacze kradną życie! – to hasło paktu społecznego przeciw dopalaczom. W imieniu MEN podpisała go Urszula Augustyn.

Skoordynowanie działań różnych instytucji i organizacji, prowadzonych w walce z dopalaczami – to cel podpisanego w środę paktu.

Podpisanie paktu było inauguracją kampanii „Dopalacze kradną życie”. Jej celem jest uświadamianie młodych ludzi o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy. Akcja ma być skierowana także do rodziców, nauczycieli oraz innych osób, które mają kontakt z młodzieżą.

Od lipca już ponad 1000 osób zatruło się dopalaczami. Oprócz działań policji, skupionych na zatrzymywaniu osób rozprowadzających narkotyki, przewidziano także działania profilaktyczne i kampanię społeczną.

Inauguracji kampanii towarzyszyła premiera spotu przygotowanego przez społeczność programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Spot będzie emitowany na antenie Telewizji Polskiej.

Uruchomiony został także profil kampanii „Dopalacze kradną życie” na Facebooku (facebook.com/dopalaczekradnazycie). Będą tam publikowane m.in. aktualności dotyczące akcji, informacje o działaniach policji oraz zdjęcia osób, które dołączyły do naszej inicjatywy.

Ruszyła też mapa inicjatyw antydopalaczowych. Na stronie www.msw.gov.pl/dopalaczekradnazycie zamieszczona została pełna lista podejmowanych lub planowanych działań profilaktycznych związanych z walką z tymi niebezpiecznymi substancjami. Lista zawiera już prawie 50 inicjatyw prowadzonych przez różne instytucje, w tym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wszystkie osoby, instytucje lub organizacje, które planują przeprowadzenie własnej akcji zachęcamy do zgłaszania się mailowo pod adres dopalaczekradnazycie@msw.gov.pl