30 listopada 2018 – „Inny Herbert” – warsztaty naukowe i sukces Wiktorii Fus z klasy I D na UMSC w Lublinie

W dniu 29 listopada uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielami: p. J. Oleszek, p. B. Łagód i p. M. Żurawicz wzięli udział w warsztatach naukowych pt. „Inny Herbert” zorganizowanych w IFP UMSC w Lublinie.

Licealiści mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów wygłoszonych przez pracowników naukowych uniwersytetu. Wzięli też udział w warsztatach poświęconych analizie porównawczej „Przesłania Pana Cogito” Z .Herberta i „Żalu” J. Czechowicza

Doktor hab. A Niewiadomski skierował do młodzieży bardzo nowatorskie odczytanie poezji Z. Herberta w wykładzie pt. „Poezja Z. Herberta. Klasyczna nowoczesność i nowoczesny klasycyzm”. Ponadto uczniowie wysłuchali dyskusji na temat „ Jak czytać Herberta? ”. Wśród dyskutantów znalazły się takie osobistości polonistyczne jak: prof. A Pajdzińska, dr hab. A Bagłajewski, dr hab. Rafał Szczerbakiewicz.

Warto dodać, że podczas spotkania został rozstrzygnięty również konkurs herbertowski zorganizowany przez uniwersytet. Wśród laureatów znalazła się  Wiktoria Fus, uczennica z klasy ID, która otrzymała wyróżnienie w kategorii: interpretacja plastyczna wybranego utworu Z. Herberta. Opiekunem merytorycznym Wiktorii była p. M Żurawicz.

Uczniowie I LO  im ONZ wrócili do Biłgoraja zadowoleni i bardziej „ oswojeni” z niełatwą twórczością wybitnego współczesnego poety.