28 listopada 2017 – Europejski Tydzień Robotyki

Na zaproszenie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uczniowie klas medycznych – I H i II G naszego liceum uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Rektoracie UM z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Robotyki.

W trakcie wystawy młodzież miała okazję zapoznania się z technologiami stosowanymi w robotyce oraz zobaczenia prototypów robotów tworzonych w Lublinie w ramach międzynarodowych projektów. Dla uczniów przygotowano także wykład na temat: „Co potrafią dzisiejsze roboty?”

Duże wrażenie na młodych ludziach zrobił pokaz możliwości robotów w zakresie pomocy osobom z chorobą Alzheimera. Innowacyjne urządzenia wykonywały różne czynności, np. podawały przedmioty z półek, przypominały o umówionych wizytach lekarskich, a w razie potrzeby mogły wezwać pomoc, gdy nie wyczuwały sygnałów ludzkiego życia. Inne prototypy służyły pomocą lekarzom m. in. mającym wykonać echokardiografię z odległości nawet tysięcy kilometrów.

Licealiści wrócili z pokazów zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę oraz umiejętności. Warto dodać, że nasze liceum jest jedną z 13 szkół współpracujących z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie i młodzież regularnie uczestniczy w różnych formach zajęć proponowanych przez uczelnię.