16 czerwca 2015 – Konkurs Wiedzy Morskiej

I miejsce uczniów LO im. ONZ i Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju w LIII Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Wiedzy Morskiej

W dniach 12-14.06. 2015 roku w Jastarni oraz Cetniewie w województwie pomorskim odbył się finał LIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy Morskiej „Polska Marynarka Wojenna, a Historia Wybrzeża Polskiego”, w którym drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w składzie: Martyna Okoń i Jakub Pojasek oraz Powiatowego Gimnazjum w składzie: Paulina Dybiak i Maciej Majcher jako reprezentacja województwa lubelskiego w klasyfikacji generalnej zajęła I miejsce.

Organizatorem konkursu był Zarząd Główny Ligi Obrony Kraju, a patronat nad zawodami objęło Ministerstwo Obrony Narodowej. W turnieju wzięli udział uczniowie z 16 województw, którzy zwyciężyli eliminacje wojewódzkie. Turniej składał się z części teoretycznej – testu z zakresu wiedzy morskiej oraz części sprawnościowej, obejmującej dyscypliny: pływanie – 50 m stylem dowolnym, które odbyło się w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, rzut rzutką ratowniczą, strzelanie oraz wykonywanie na czas węzłów żeglarskich.

W klasyfikacji szkół uczniowie LO im. ONZ w Biłgoraju zajęli I miejsce, natomiast drużyna Powiatowego Gimnazjum – III miejsce. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył reprezentant LO im. ONZ – Jakub Pojasek, a test wiedzy teoretycznej najlepiej rozwiązała również uczennica ONZ-etu – Martyna Okoń. W konkurencji pływania indywidualnie stylem dowolnym na 50 m Maciej Majcher z Powiatowego Gimnazjum zajął III miejsce, natomiast Paulina Dybiak w konkurencji strzelanie z karabinka pneumatycznego uplasowała się na V miejscu.

Nagrodami dla uczniów były: medale, puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Uczniowie LO im. ONZ w Biłgoraju i Powiatowego Gimnazjum od lat uczestniczą w konkursach, turniejach, zawodach sportowych i sprawnościowych, uzyskując najwyższe wyniki na szczeblu wojewódzkim i centralnym.

Do tak znaczących sukcesów przyczyniają się zajęcia prowadzone w szkole w ramach koła strzeleckiego oraz wyjazdy uczniów na „Klasy pod Żaglami” oraz obozy żeglarskie organizowane przez Młodzieżowy Klub Sportowy „Basket”, działający przy LO im. ONZ w Biłgoraju.

Opiekunami reprezentacji LO im. ONZ i Powiatowego Gimnazjum byli: mgr Wojciech Skrok i mgr Krzysztof Litwiniuk.