15 marca 2018 – Dzień Otwarty Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

8 marca klasa II j wzięła udział w trzech warsztatach z obszaru biologii, chemii  i fizyki organizowanych z okazji Dnia otwartego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Pierwszy wykład pt. „Zwierzęta egzotyczne w praktyce lekarza weterynarii” uświadomił uczestnikom, że praca lekarza weterynarii to zawód multidyscyplinarny, obejmujący nadzór nad bezpieczeństwem produkcji zwierzęcej oraz zapobieganie i leczenie chorób zwierząt. Dowiedzieliśmy się, że coraz większą liczbę pacjentów lecznic weterynaryjnych stanowią zwierzęta egzotyczne, które wymagają niekonwencjonalnego postępowania oraz specjalistycznej wiedzy dotyczącej anatomii i fizjologii zmiennocieplnych kręgowców. Mieliśmy okazję poznać kulisy pracy naukowej i klinicznej z gatunkami egzotycznymi oraz poznać tematykę przedmiotów realizowanych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie.

Drugi wykład pt. „Tajemnice etykiety” uświadomił nam, jakie tajemnice kryją etykiety produktów spożywczych. Pani prowadząca wyjaśniła, jakie informacje powinny znaleźć się na etykietach produktów spożywczych i jak konsumenci powinni je interpretować oraz jakimi metodami można oznaczyć podstawowe składniki żywności.

Ostatnie praktyczne warsztaty „Ziołowe woreczki aromatyzujące” polegały na wykonaniu ziołowych woreczków. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o ziołach i olejkach stosowanych w aromatyzowaniu pomieszczeń oraz porównali charakterystyczne cechy materiału świeżego i suchego wybranych ziół.

Na koniec zostały nam zaprezentowane kierunki studiów i informacje o tym, jak przebiega rekrutacja na UP w Lublinie.

Po południu całą klasą udaliśmy się do Galerii „Plaza”, gdzie zjedliśmy obiad

i w Cinema City obejrzeliśmy film pt. „Kształt wody”. Premiera filmu odbyła się 31 sierpnia 2017 roku podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie zdobył Złotego Lwa w kategorii Najlepszy film.

Wieczorem pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do Biłgoraja.