15 lutego 2016 – „Spotkania ze sztuką”

IMG_4009

5 lutego 2016r. chętni uczniowie o zainteresowaniach artystycznych z 14 klas gimnazjum i liceum uczestniczyli w wycieczce do Warszawy pod hasłem „Spotkania ze sztuką”. Program jednodniowego pobytu w stolicy obejmował zwiedzanie wystawy „Van Gogh Alive” oraz wizytę w Muzeum Narodowym.

Wystawa „Van Gogh Alive” była już organizowana m.in. w Berlinie, Szanghaju, Petersburgu, Florencji i Singapurze i cieszyła się ogromną popularnością. Od listopada do połowy lutego prezentowano ją w Polsce. W Centrum Wystawowym przy PGE Narodowym w Warszawie, w specjalnie zorganizowanej ogromnej przestrzeni, można było w nietypowy sposób obcować ze sztuką Vincentego van Gogha. Dzięki wykorzystaniu technologii „Sensory 4”- nowoczesnej platformy multimedialnej – obrazy w ogromnych rozmiarach wyświetlane były na ścianach, filarach, suficie, podłodze. Grafika z 40 projektorów, połączona z wielokanałowym przestrzennym dźwiękiem (muzyka klasyczna), angażowała zmysły i robiła na widzach wielkie wrażenie. Uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z faktami z życia oraz z twórczością holenderskiego malarza już w autokarze w czasie drogi do Warszawy, oglądając biograficzny film o artyście. Na wystawie uzupełnili wiadomości, zapoznając się z treścią tablic informacyjnych umieszczonych przed wejściem na teren ekspozycji. Ciekawym elementem była aranżacja pokoju mistrza w skali 1:1, identyczna z obrazem „Pokój Van Gogha w Arles”. Tuż za nią widz wkraczał w przestrzeń barwnego spektaklu, który trwał około godziny. Na ekranach pojawiło się niemal trzy tysiące obiektów: obok obrazów (namalował ich prawie 900) można było zobaczyć zdjęcia, detale, listy, rysunki. Wszystkie jednocześnie dotyczyły historii wybitnego artysty, człowieka samotnego i chorego, poszukującego przyjaźni, miłości, sensu życia. Wystawa była dla uczniów niezapomnianym przeżyciem. Jak wiele faktów z życia utkwiło im w pamięci, mogli sami się przekonać, uczestnicząc w konkursie wiedzy o Vincencie van Goghu w drodze powrotnej w autokarze. Konkurs miał być zabawą z nagrodami, a okazał się doskonałym podsumowaniem „Spotkań ze sztuką”.

„Muzealne przeboje” – taką trasę tematyczną wybrano podczas zwiedzania Muzeum Narodowego. Złożyły się na nią warsztaty dotyczące analizy czterech ważnych dzieł sztuki: „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, „Dziwnego ogrodu” Józefa Mehoffera, „Widoku Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego” Canaletta oraz „Ołtarza Jerozolimskiego”, dzieła anonimowego malarza okresu gotyku. Nietypowa forma zajęć zaciekawiła uczniów i pozwoliła im zrozumieć czasami trudne zagadnienia związane z malarstwem różnych epok i kierunków artystycznych.

Była to wycieczka pełna wrażeń – pierwsza z serii „Spotkania ze sztuką”. Kolejna być może wkrótce, są plany wyjazdu do Krakowa…. Najważniejsze, że tyle jest jeszcze do zobaczenia i przeżycia…

Organizatorem wyjazdu była pani Alina Dzido, nauczyciel przedmiotów artystycznych i wiedzy o kulturze.