13 listopada 2017 – Na tropach sztuki współczesnej

Uczniowie klas pierwszych i drugich o profilu graficznym naszego liceum 10 listopada 2017 roku wyjechali do Lublina, a głównym celem wycieczki była próba poznania i zrozumienia współczesnej sztuki.

W Galerii Labirynt młodzież wzięła udział w warsztatach edukacyjnych związanych z wystawą „Czy kolory mają kształty?” Uczniowie zastanawiali się m. in. nad definicją sztuki współczesnej, a swoje spostrzeżenia zapisywali na kartkach i omawiali razem z absolwentami historii sztuki. Młodzi graficy oglądali także wystawę prezentującą prace artystów takich jak: Laura Castagno, Jan Dobkowski, Julian Raczko, Józef Robakowski, Zygmunt Rytka, Kajetan Sosnowski, Ryszard Winiarski, Tomasz Zawadzki i Jan Ziemski. Uczniowie wspólnie z prowadzącymi zajęcia analizowali i interpretowali obrazy oraz instalacje przestrzenne, wykorzystując własną wiedzę oraz informacje uzyskane podczas warsztatów.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie wystawy na Zamku Lubelskim „Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny”, gdzie młodzież zapoznała się z ekspozycją prezentującą przede wszystkim grafikę i ceramikę wybitnego artysty. Spośród około 300 jego dzieł większość nie była dotąd pokazywana w Polsce, a obecną kolekcję wypożyczono m. in. z Musee Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu. Na Zamku Lubelskim uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do obejrzenia unikatowych zbiorów, a także do poznania życia i twórczości niezwykłego Hiszpana. Szczególną uwagę uczniów wzbudziła próba kubistycznej interpretacji barokowego obrazu „Panny dworskie” Diego Velázqueza, światowej sławy hiszpańskiego malarza, którego Picasso bardzo cenił.

Licealiści bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach z historykami sztuki, warsztatach i wystawach przybliżających znanych artystów XX i XXI wieku. Zdobytą wiedzę młodzież z klas o profilu graficznym z pewnością wykorzysta podczas projektowania własnych prac oraz grafik komputerowych. Wyjazd został zorganizowany przez panią Dorotę Dorosz i panią Annę Dobraczyńską.