4 listopada 2014 – Eksplozje, wybuchy, przeszczepy serc…

2

Eksplozje, wybuchy, przeszczepy serc – czyli wycieczka klas I

Dnia 27 października klasy pierwsze „I” oraz „J” wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do Lublina. Organizatorami wyjazdu były pani Barbara Chołyst i pani Bożena Szczypa. Program zawierał pokazy chemiczne i fizyczne organizowane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz seans filmowy w Cinema City.

Grupa wyjechała spod szkoły kilka minut po godzinie ósmej. Pokazy rozpoczęły się o 10:30 od części chemicznej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ciekawe eksperymenty i reakcje, o których uczyli się na lekcjach. Między innymi były to: wpływ kwasowości na kolor wskaźników, łatwopalność wodoru na przykładzie wybuchowego balonu, bawełna, która po podpaleniu eksplodowała czy też ciasto upieczone na bazie kwasu siarkowego. Mogli się również dowiedzieć o wpływie różnych substancji na przedmioty życia codziennego. Uczniowie od początku do końca oglądali wszystko z wielkim zaciekawieniem oraz słuchali z uwagą wykładowców, którzy w bardzo interesujący sposób przekazali dużą ilość wiedzy. W czasie prezentacji niektórzy z uczestników brali udział w ćwiczeniach, zachowując oczywiście środki ostrożności.

Po zakończeniu części chemicznej grupa udała się do budynku Instytutu Fizyki UMCS. Miały się tam odbyć pokazy fizyczne podzielone na 4 części, kolejno zatytułowane: „A jednak się kręci”, „Temperatura i efekty cieplne”, „Drgania i fale” oraz „Poprzez zabawę do praw fizyki”. W pierwszej z nich w ciekawy sposób ukazano siłę dośrodkową, a jej wytłumaczenie zostało oparte na wielu przykładach. Na kolejnej uczniowie dowiedzieli się ciekawostek na temat ciepła i jego zastosowania w przewodnictwie elektrycznym oraz w życiu codziennym. W następnych częściach mieli okazję poznać lub pogłębić wiedzę na temat długości, rodzajów, zastosowań fal i drgań oraz zobaczyć, że do skonstruowania pozornie prostych zabawek mogą zostać wykorzystane skomplikowane prawa fizyki. Taka prezentacja pozwoliła pokazać, że fizyka jest bardzo przydatna w życiu codziennym. Warto wspomnieć, że największym zainteresowaniem cieszył się ostatni punkt pokazów dotyczący zabawek. Dzięki niemu uczniowie potrafią samodzielnie skonstruować własną łódkę napędzaną energią cieplną.

Uczniowie w dobrym humorze opuścili aulę UMCS, po czym udali do centrum handlowego „PLAZA” w celu obejrzenia filmu pt.: „Bogowie”. Grupa zebrała się pod kinem o godzinie 15:30 i punktualnie weszła do sali kinowej. Po maratonie reklam, film wreszcie się rozpoczął. Od samego początku budził zainteresowanie widzów ciekawymi scenami i ujęciami oraz grą aktorską Tomasza Kota występującego w roli słynnego na całym świecie, polskiego kardiochirurga- Zbigniewa Religi. Film zawierał wiele interesujących wątków, zwrotów akcji i dowcipnych dialogów. Na przyjemny odbiór obrazu wpływała dobra ścieżka dźwiękową. Ta filmowa biografia Zbigniewa Religi nie może być nazwana nudnym filmem dokumentalnym. Całość tworzyła zgrabnie i ciekawie opowiedzianą historię, a dobrze napisane dialogi w połączeniu z świetną grą aktorską Tomasza Kota wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Wszyscy z uwagą śledzili historię pierwszych przeszczepów, obserwując zaangażowanie całego zespołu Religi. Porażki i sukcesy lekarzy wpływały na pozytywny odbiór treści filmu. Z pewnością wiele osób po wyjściu z sali kinowej byłoby skłonnych polecić ten film swoim znajomym. Nie jest to „laurka” czy „pomnik” wystawiony prof. Relidze, lecz opowieść o „żywym człowieku”, któremu bardzo trudno było osiągnąć swój cel w czasach, w których system był ważniejszy niż zdrowie człowieka.

Zebrawszy się krótko po seansie pod głównym wejściem do centrum handlowego, grupa wyruszyła w drogę powrotną. Wyjazd mimo charakteru edukacyjnego, na pewno będzie mile wspominany. Doświadczenia i eksperymenty przeprowadzone przez wykładowców z pewnością zachęcą uczniów do dalszej nauki, a świetny film polskiej produkcji na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczki.

Karol Momot i Mateusz Piętak z klasy I J