16 czerwca 2016 – Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Morskiej

4[1]

W dniach 10-12 czerwca 2016 roku w Jastarni rozegrany został finał LIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy Morskiej pn. „Polska Marynarka Wojenna, a Historia Wybrzeża Polskiego”. Nasi uczniowie, reprezentujący województwo lubelskie, odnieśli w tych zawodach po raz kolejny bardzo duży sukces, zdobywając I miejsce w Polsce w klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych. Drużynę tworzyli licealiści: Paulina Dybiak z kl. I H i Michał Cebula z kl. I H, który po raz drugi w historii konkursu otrzymał tytuł Mistrza Kraju w klasyfikacji indywidualnej.

W kategorii szkół gimnazjalnych Wiktoria Hałka z kl. II A i Jakub Cios z kl. II B zajęli IV miejsce z minimalną stratą do zwycięzców. Dzięki wysokim wynikom reprezentanci naszej szkoły w klasyfikacji łącznej zajęli III miejsce. Uczniowie osiągnęli czołowe lokaty w poszczególnych konkurencjach: rzucie rzutką ratowniczą – II miejsce, w wiązaniu węzłów żeglarskich III miejsce i w pływaniu II miejsce. Indywidualnie III miejsce w pływaniu zajęli: Wiktoria Hałka i Michał Cebula, który w konkurencji rzutki ratowniczej również został sklasyfikowany na III miejscu.

Rywalizacja odbywała się w pięciu konkurencjach: pływaniu na dystansie 50 m stylem dowolnym, strzelaniu z broni pneumatycznej w pozycji stojącej z odległości 10 m, wiązaniu węzłów żeglarskich na czas i rzucie rzutką ratowniczą po oznaczonym torze. Zawodnicy rozwiązywali także test z wiedzy morskiej.

Podczas pobytu nad morzem uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża, odbyć wycieczkę rowerową po Półwyspie Helskim, zobaczyć port rybacki we Władysławowie, ekspozycje gdyńskiego oceanarium oraz cumujące w portach okręty i żaglowce: „Błyskawicę”, „Dar Pomorza” , a także największy polski katamaran „Gemini 3”.

Drużynę do zawodów przygotowali: pan Krzysztof Litwiniuk i pan Wojciech Skrok.